Bilindiği gibi şarjlı matkaplar içinde bazı kimyasallar barındıran pil grupları bulundurur. Pil gruplarının zaman içerisinde performansını kaybetme durumları söz konusudur. Bu piller hiçbir zaman ilk zamanki kapasitesine ulaşamazlar. Bu tarz durumlarda yapılması gereken şey son derece basittir. Bosh 18 volt lityum batarya yenileme işlemi ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Lityum batarya yenileme işlemi özel pil puntalama makinelerinin kullanımı ile gerçekleştirilir. Bu pil grupları çoğunlukla birbirlerine seri olarak bağlanırlar. Böylece matkabın çalışma voltajına uyum sağlayacaklardır. Bazen matkapların daha uzun süreler çalışması için seri gruplara bir de paralel gruplar eklenir. Bu durumda matkap motoru gerekli voltajı yakalayacaktır ve daha uzun süreler çalışması mümkün olur. Bosh 18 volt lityum batarya yenileme firması bu işleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Batarya tamiri işlemlerinin gerçekleştirilmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun dışında pillerin kimyaları ve özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak da son derece önemlidir.

Bosh 18 Volt Lityum Batarya Çeşitleri

Matkap içinde yer alan motorlar yüksek akım çektiği için pil çeşitlerinin hepsi matkaplarda kullanılmaz. Genellikle Ni-Cd ve Li-ion piller tercih edilir. Bu pilleri kendi aralarında birbirinden ayıran çeşitli özellikleri bulunur.

Ni-Cd bataryalar eski teknoloji olarak kabul edilir. Eski bir pil kimyası olduğu için zamanına göre kapasitesinin 3 katı ya da çok daha fazla akım çekebilme özelliği bulunur. Son derece ekonomik olan bu pillerin olduğu yerde kendi kendine boşalması Ni-MH pillere göre oldukça azdır.

Ni-Cd pillerin bazı dezavantajları da bulunur. Bu pillerin en büyük problemlerinden biri yapısında toksik madde barındırmasıdır. Bu sebeple çevreye ciddi zararlar verir. Bunun dışında diğer pillere göre enerji yoğunlukları da oldukça düşüktür. Bu sebeple hem ağır hem de hacim yönünden fazlaca yer kaplarlar. Ni-Cd piller ile alakalı en büyük sorunlardan biri de hafıza etkisi bulunmasıdır. Bu duruma bağlı olarak piller tamamen deşarj olmadan tekrardan şarj edilmesi mümkün olmaz. Bunun yanında tamamen şarj olmadan şarjdan çıkarmak pil kapasitelerinin düşmesine neden olur.

Li-ion Batarya Pilleri

Li-ion piller diğer seçeneklere göre daha teknolojik yapıda olma özelliğine sahiptir. Bu pillerin en önemli özelliklerinden biri enerji yoğunluklarının yüksek seviyelerde olmasıdır. Böylece daha az hacim kaplayarak daha çok kapasite barındırma özellikleri bulunur. Son derece hafif olma özellikleri vardır. Bu hücreler ilk çıktığı zamanlarda son derece maliyetli olsalar da teknolojinin ilerlemesi ile birlikte seri üretim hızlandığı için günümüzde oldukça uygun fiyattadırlar. Bu özelliği sebebiyle günümüzde sıklıkla kullanılma özellikleri bulunur.

Lityum iyon piller özelliklerine bağlı olarak kendi aralarında ayrılır. Bosh 18 volt lityum batarya yenileme firmaları bu pilleri sıklıkla kullanır. Li-ion pillerin bir kısmı kapasite yönünden avantajlıdır. Bir kısmı ise yüksek akım verebilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla şarjlı bataryalar için yüksek akım verebilme özelliği olan pillerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Aksi durumlarda piller ömürlerini kısa sürede tamamlar ve olması gerekenden çok daha fazla ısınma sorunları söz konusu olur.

Li-ion pillerin dezavantajları da bulunur. Bunlardan en önemlisi bu pillerin son derece tehlikeli olduğudur. Uygun voltaj aralığında şarj edilmemesi halinde, darbe alması, kısa devre olması, gereğinden fazla deşarj edilmesi durumlarında yanma, patlama ya da ömrünün kısalması gibi durumlar söz konusu olabilir. Her batarya grubu için uygun olan BMS devresi farklı olabilir. Bosh 18 volt lityum batarya fiyatları tercih edilen pil çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.