Şarjlı matkap içerisinde farklı kimyalarda pil grupları yer alır. Bu pil gruplarının zaman içerisinde performanslarının kaybolması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda hiçbir zaman ilk günkü performanslarına tekrardan ulaşmaları söz konusu olmaz. Bu gibi durumlarda Bosh 36 volt lityum batarya yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Batarya yenileme işlemleri için pillerin ömrünün bitmesi beklenmeli ve ömrünü tamamladıktan sonra pillerin yenilenmesi son derece önemlidir.

Batarya yenileme işlemlerinde genellikle özel pil puntalama makineleri kullanılır. Pil grupları çoğunlukla birbirlerine seri bir şekilde bağlanırlar. Bu şekilde matkabın çalışma voltajlarına uyum sağlama özellikleri bulunur. Bazı hallerde matkabın çalışma sürelerinin uzatılması için seri gruplara paralel grupların eklenmesine de ihtiyaç duyulur. Bu tarz durumlarda matkap motoru gerekli voltajı yakalar fakat bu sefer daha uzun süreler çalışması mümkün olur. Batarya tamiri yapmak düşünüldüğü gibi kolay bir işlem değildir. Pillerin kimyaları ve özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Bosh 36 volt lityum batarya yenileme firması tarafından bu işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bosh 36 Volt Lityum Batarya Dönüşümü Mümkün Mü?

En çok sorulan sorulardan biri de Ni-Cd bataryaların Li-ion bataryalara dönüştürülüp dönüştürülemediğidir. Dönüşüm işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak bu işlemlerin uzman Bosh 36 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Dönüşüm işleminin gerçekleştirilebilmesi için bilinmesi gereken bazı konular vardır.

Örneğin 12V gerilime sahip Ni-Cd pillerin Li-ion pillere dönüştürülmesinden sonra pillerin tamamen şarj olması için 12.6 Voltluk DC gerilime ihtiyaç duyulur. Mevcutta bulunan şarj aleti 12V gerilime sahipse pillerin sadece %90 kısmı dolar. Geriye kalan %10 kısım kullanılamaz. Bu durum bir dezavantaj gibi görülse de Li-ion pillerin ömrü bu sayede çok daha uzun olur. Bu nedenle %10 kadar kapasite kaybı yaşansa da %30 oranında pillerin ömürlerinde artış olur.

Şarj adaptörü yanında kullanılacak olan BMS devrelerinin de doğru bir şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Şarjlı matkap bataryaları için muhakkak yüksek amperli ve doğru seri sayısı bulunan BMS tercih etmeye özen gösterilmelidir. Düşük akımlı bir BMS kullanılması matkabın yüksek akım çekmesi durumunda pillerin çalışmaması söz konusu olabilir. BMS devre üzerindeki güç elektroniği elemanlarının olması gerekenden daha fazla ısınması durumları söz konusu olur. Bir diğer önemli konu da pillerin kullanılacak olan pillerin yüksek C oranları barındırmasıdır. Pillerin yüksek akım çekebilme özelliğinin olması gerekir.

Batarya Ömürleri Ne Kadardır?

Şarjlı matkap batarya ömürleri pilin kullanım şekline, kimyasın ve kullanılmama zamanlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ni-Cd pillerin ideal koşullarda kullanılması halinde 500-800 şarj ve deşarj döngüsü bulunur. Bu süreden sonra kapasitelerinde hızlı bir şekilde azalma durumu söz konusu olur. Fakat Ni-Cd pillerde hafıza etkisi bulunduğundan kapasitelerinin zaman içerisinde düşmesi durumları söz konusu olabilir. Bu sebeple bu piller tamamen deşarj edildikten sonra şarja takılmaları önemli bir konudur. Bunun yanında tamamen şarj olduktan sonra kullanılmaları gerekir.

Li-ion piller yaklaşık 500 şarj-deşarj döngüsüne sahiptir. 500 cycle sonunda kapasitelerinin yaklaşık %80’ine ulaşmış olurlar. Sonrasında yavaş yavaş kapasiteleri ve performanslarında düşme durumları söz konusu olur. Bu dönemde pillerin yenilenmesine ihtiyaç vardır.

Şarjlı matkaplar için her iki pilin kullanımı da mümkündür. Fakat Li-ion pillerde hafıza etkisi olmadığından ve daha yüksek akım verebilme özellikleri bulunduğu için sıklıkla tercih edilirler. Bosh 36 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen pillere göre değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ sitesinden bilgi alabilirsiniz.