Matkap içinde bulunan piller çeşitli kimyalara sahiptir. Bu pil gruplarının zaman içerisinde performansını kaybetmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda ilk günkü kapasitelerine ulaşmaları mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda Dewalt 12 volt lityum batarya yenileme işlemleri yapılmalıdır. Batarya yenileme işlemleri için bataryanın ömrünün bitmesini beklemek gerekir. Sonrasında pillerin yenilenmesi mümkün olur.

Batarya yenileme işlemi, özel pil puntalama makineleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu pil grupları çoğunlukla birbirlerine seri bir şekilde bağlanırlar. Matkapların çalışma voltajlarına uyum sağlayacaklardır. Bazen matkapların çalışma sürelerinin uzatılması adına seri gruplara bir de paralel grupların eklenmesi ile işlem gerçekleştirilir.

Böylece matkabın motoru gerekli voltajları rahat bir şekilde yakalar ve böylece daha uzun süre çalışmaları mümkün olur. Batarya tamiri yapmak kolay bir işlem değildir. Bunun için bataryalar ile alakalı bilgi sahibi olmak da son derece önemlidir. Dewalt 12 volt lityum batarya yenileme firması tarafından işlemler gerçekleştirilmelidir.

Batarya Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bataryalar yüksek akım çekmeleri ile dikkat çekerler. Yüksek akım verebilen bataryaların tercih edilmesi son derece önemli bir konudur. Yüksek akım veremeyen Li-ion piller şarjlı matkaplar da kullanılamaz. Bunun dışında BMS devresinin yüksek akımlarda olması son derece önemlidir. Bunun yanında tercih edilecek olan pillerin iç dirençlerinin düşük olması da önemli bir konudur. Şarjlı matkaplar için Ni-Cd ve Li-ion piller dışında pil kullanmak sakıncalı sonuçların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Ni-Cd bataryaların Li-ion piller ile dönüşüp yapılıp yapılmadığı merak edilen bir konudur. Ni-Cd pillerin Li-ion pillere dönüşümleri gerçekleştirilebilir. Fakat bilinmesi gereken bazı önemli konular vardır. 12V’luk Ni-Cd pilleri ile Li-ion pillere dönüştürülmesinden sonra pillerin tam şarj olması adına 12.6V DC gerilim gereklidir. Mevcuttaki şarj aleti 12V gerilime sahipse pillerin %90’lık kadarı dolar. Geri kalan %10’luk kısım hiçbir zaman dolmaz. Bu durum bir dezavantaj gibi görünse de Li-ion pillerin ömürlerinin uzamasını sağlar. Bu nedenle %10 kadar kapasite kayıpları söz konusu olsa da %30 oranında pillerin ömrünün artması durumları söz konusu olur. Bu konuda Dewalt 12 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından işlemler gerçekleştirilmelidir.

Şarj adaptörü yanında kullanılacak BMS devrelerinin de doğru bir şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Batarya için mutlaka yüksek amperli ve doğru seri sayılarında olan BMS tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Düşük akımlı BMS kullanılması halinde matkap yüksek akım çekeceğinden pillerin çalışmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun dışında BMS devresi üzerinde güç elektroniği elemanlarının olması gerekenden çok daha fazla ısınması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Lityum Batarya Ömrü Ne Kadardır?

Şarjlı matkap batarya ömürleri ürünün kullanım şekline, kimyasına ve kullanılmama zamanlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ni-Cd pillerin ideal koşullarda kullanılması halinde 500-800 şarj ve deşarj döngüsü bulunur. Bu sürenin sonunda kapasitesinde hızlı bir şekilde azalma durumları söz konusu olacaktır. Fakat Ni-Cd pillerde hafıza etkisi bulunduğu için kapasitelerinin zaman içinde düşmesi durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle bu pillerin tamamen deşarj edildikten sonra şarja takılması ve tamamen şarj olduktan sonra kullanılması önemlidir.

Li-ion pillerin ortalama 500 şarj ve deşarj döngüleri bulunur. 500 döngü sonunda kapasitelerinin yaklaşık olarak %80’lik kısmına ulaşmış olurlar. Sonrasında yavaş yavaş kapasitelerinde ve performanslarında düşme durumları söz konusu olur. Dewalt 12 volt lityum batarya yenileme fiyatları yapılacak işlemlere göre değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.