Şarjlı matkap içinde çeşitli kimyalara sahip olan pil grupları bulunur. Bu pil gruplarının zamanla performansını kaybetme durumları söz konusudur. Pillerin ilk zamanki kapasitelerine tekrar ulaşması mümkün olmaz. Bu durumda yapılması gereken işlemler oldukça basittir. Dewalt 18 volt lityum batarya yenileme işlemleri gerçekleştirilmelidir. Batarya değiştirme işlemleri için bataryaların ömürlerinin bitmesi beklenmelidir. Piller ömrünü tamamladıktan sonra pillerin yenileme işlemleri gerçekleştirilir.

Pil yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemlerinde özel pil puntalama makineleri kullanılarak işlemler gerçekleştirilir. Bu pil grupları çoğunlukla seri bir şekilde bağlanır. Böylece matkabın çalışma voltajlarına uyum sağlama durumları söz konusu olur. Bazen matkapların çalışma sürelerinin uzatılması adına seri gruplara paralel grupların eklenmesi işlemleri gerçekleştirilir. Bu açıdan matkabın motorunun gerekli voltajları yakalaması mümkün olur. Böylece daha uzun süre çalışabilirler. Dewalt 18 volt lityum batarya yenileme firması ile işlemler yapılmalıdır.

Batarya tamiri yapmak düşünüldüğü gibi kolay bir uygulama değildir. Bunun dışında pillerin kimyaları ve özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak da son derece önemli bir konudur. Batarya değişimlerinde dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunur.

Dewalt Lityum Batarya Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lityum batarya değiştirme işlemlerinin profesyonel Dewalt 18 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından gerçekleştirilmesi önemli bir konudur. Aksi durumların meydana gelmesi halinde fiziksel hasar, yangın çıkma ya da ürünlerin hasar görmesi durumları söz konusu olur.

Batarya pili yenileme işlemleri için pillerin birbirlerine doğru şekilde bağlanması son derece önemli bir konudur. Pillerin bağlantıları yüksek akım taşıyabilecek ve bunun yanında kesit hesabı yapılmış olan saf nikel iletkenler kullanılmalıdır. Aksi durumlarda pillerin arasında bulunan iletkenlerin fazlaca ısınması hatta yangın çıkması gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir.

Bataryaların birbirlerine bağlanması için iletken tellerin pil üzerine punta makineleri ile kaynak yapılması gerekir. En çok yapılan hatalardan biri de pillerin üzerine doğrudan tel ya da kabloların lehimlenmesidir. Bu gibi durumlarda bataryaların yüksek sıcaklıklara çıkması durumları söz konusu olabilir. Bu durumda pillerin ömrü azalır ve özelliklerinin kaybolması durumları söz konusu olur. Bunun yanında yangın ya da patlama gibi istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. Sık görülen hatalar içerisinde Li-ion piller için BMS devrelerin kullanılmamasıdır. Bu gibi durumlarda pillerin çok fazla şarj olması, çok fazla deşarj olması, patlama veya yangın gibi sorunlar olabilir.

Dewalt Lityum Batarya Ömrü Nasıl Uzun Ömürlü Olur?

Bataryaların uzun ömürlü olması adına iki pil türünü ayırmak gerekir. Ni-Cd piller kullanılmadıkları zaman boşaltılıp o şekilde kaldırılmalıdır. İlk şarjda uzun süre bekletilmesi gerekir. Bataryalar tamamen bitmeden şarja takılmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında piller tamamen şarj olmadan kullanılmaması son derece önemlidir.

Li-ion piller kullanılmadıkları zaman oda sıcaklığında %30 seviyesinde dolu bir şekilde saklanmaları gerekir. Piller kendi kapasitelerinin %20’si kadar akım ile şarj edilmesi önemlidir. Bataryalar tam bitmeden şarja takılmalıdır. Mümkünse her kullanımdan sonra şarja takılması son derece önemlidir. Tamamen boşalmasına izin verilmeden bu işlemler gerçekleştirilmelidir. Şarj ve deşarj işlemlerinin ardından 10 dakika dinlendirilmesine özen gösterilmelidir. Pillerin tamamen şarj olmaması %90 civarlarında dolu olduğunda şarjdan çekmek bataryaların ömrünün daha uzun olmasını sağlar.

Şarjlı matkaplar yüksek akım çeken cihazlar olduğundan kullanılan bataryaların da yüksek akım vermesi gerekir. Yüksek akım verme özelliği olmayan Li-ion piller bu cihazlarda kullanım için uygun değildir. Dewalt 18 volt lityum batarya yenileme fiyatları yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.