Bilindiği gibi şarjlı matkapların içerisinde farklı kimyalara sahip olan pil grupları yer alır. Bu pil gruplarının zaman içerisinde performanslarını kaybetme durumları söz konusu olur. Hilti 12 volt lityum batarya yenileme işlemleri ile bu sorunların giderilmesi mümkündür. Hilti pil ömürleri bittikten sonra pil yenileme ile bu ürünler tekrardan rahat bir şekilde kullanılabilir.

Hilti pil yenileme işlemleri için özel pil puntalama makineleri kullanılır. Bu pil grupları genellikle birbirine seri bir şekilde bağlıdır. Bunun yanında hiltinin çalışma voltajına uyum sağlama özelliği bulunur. Bazen hilti kullanım sürelerinin uzatılması adına seri gruplara paralel grupların eklenmesi işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede matkap motorlarının gerekli voltajları yakalaması mümkün olur. Böylece çok daha uzun süreler sorunsuz bir şekilde çalışabilir. 

Hilti 12 volt lityum batarya yenileme firması tarafından gerçekleştirilen batarya değişimleri sanıldığı kadar kolay işlemler değildir. Bunun dışında bataryaların kimyaları ve özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak da son derece önemli bir konudur.

Hilti Batarya Çeşitleri Nelerdir?

Matkap içerisinde bulunan motorlar yüksek akım çektiği için her pilin kullanımı uygun olmaz. Matkaplarda yaygın olarak kullanılan bataryalar Ni-Cd ve Li-ion kimyasında olan pillerdir. Bu pil çeşitlerinin birbirinden ayrılan çeşitli özellikleri bulunur.

Ni-Cd bataryalar eski teknoloji olarak kabul edilen pillerdir. Çok eski bir pil kimyası bulunmasının yanında zamanına göre kapasitesinin 3 katı ya da daha fazlası akım çekilmesine olanak sağlar. Bu özellikleri ile hilti 12 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunun yanında ekonomik bir seçenek olmaları ile de dikkat çeken ürünler arasında yer alır. Bunun dışında pillerin durdukları yerde boşalma sorunları Ni-MH pillere göre çok daha az olur.

Ni-Cd pillerin avantajları yanında birtakım dezavantajları da vardır. Bu pillerin en önemli sorunlarından biri toksik madde içermeleridir. Bu nedenle çevreye zarar verme durumları söz konusu olur. Bunun yanında diğer bataryalar ile kıyaslandıklarında enerji yoğunlukları düşük olan pillerdir. Bu sebeple hem ağır hem de hacim olarak fazla yer kaplama özellikleri bulunur. Ni-Cd pillerin en önemli problemlerinden biri bu pillerde hafıza etkisi olmasıdır. Bu nedenle piller tamamen deşarj olmadan şarj olmaları mümkün olmaz. Aynı şekilde piller tam şarj olmadan şarjdan çıkarılırsa pil kapasitelerinde azalma durumları meydana gelir.

Ni-Cd Pil Özellikleri

  • Yüksek akım sağlama özellikleri bulunur.
  • Ekonomik bataryalardır.
  • Kapasiteleri düşük olan pillerdir.
  • Kendi kendilerine deşarj olma durumları az görülür.
  • Hacmi büyük ve ağır yapıdadır.
  • Yapılarında toksik madde bulunur.
  • Pillerde hafıza etkisi söz konusudur.
  • Enerji yoğunlukları düşük olan pillerdir.

Li-ion piller diğer pil çeşitleri ile kıyaslandığı zaman çok daha teknolojik yapıdadırlar. Bu bataryaların en önemli özelliklerinden biri enerji yoğunluklarının yüksek olmasıdır. Böylece daha az hacim kaplayıp daha fazla kapasite barındırma özellikleri bulunur. Bunun yanında son derece hafif bir yapıları vardır. Bu bataryalar ilk çıktığı zamanlarda çok maliyetli olsalar da teknolojinin ilerlemesi ve seri üretimin artması ile beraber günümüzde uygun fiyatlara ulaşmıştır.

Bu özellikleri sebebiyle günümüzde sıklıkla kullanılan piller arasında yer alır. Lityum iyon piller kendi aralarında da farklı çeşitlere ayrılır. Hilti 12 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen pillere göre değişiklik gösterir. Lityum iyon pillerden bazıları kapasite açısından avantajlı iken bazıları da yüksek akım verebilmeleri açısından avantajlıdır. Bu sebeple şarjlı matkap bataryaları için yüksek akım veren hücrelerin tercih edilmesi son derece önemlidir. https://lityumionpil.com/ sitesinden konu ile alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz.