Şarjlı matkaplar içinde çeşitli kimyalarda piller bulunur. Bu pil grupları zamanla kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde performanslarını kaybederler. Bu aşamada ilk günkü performanslarına ulaşmaları mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda hilti 22 volt lityum batarya yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Şarjlı matkap pil değişimi için ömrünün bitmesi ve ömrünü tamamladıktan sonra bataryanın değiştirilmesi gerekir.

Hilti pillerinin değiştirilmesi amacıyla özel pil puntalama makinelerine ihtiyaç duyulur. Bu piller çoğunlukla seri bağlıdırlar. Bazen matkabın çalışma sürelerinin uzatılması adına seri gruplara paralel bağlı olan grupların eklenmesi gerekir. Hilti 22 volt lityum batarya yenileme firması ile bu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu sayede matkap voltajı gerekli voltajı yakalayarak uzun süreler çalışır.

Hilti batarya tamiri yapmak düşünüldüğü gibi kolay bir işlem değildir. Pillerin özellikleri ve kimyaları ile ilgili bilgi sahibi olmak da son derece önemli bir konudur.

Hilti Batarya Dönüşümü Mümkün Müdür?

Ni-Cd bataryaların Li-ion bataryalara dönüşüp dönüşmediği merak edilen bir konudur. Dönüşüm işlemi gerçekleştirilebilir olsa da bu hususta bilinmesi gereken önemli konular vardır. 12 volt olan Ni-Cd piller Li-ion piller dönüştürüldükten sonra şarj olması için 12.6 voltluk DC gerilime ihtiyaç duyulur. Şarj aleti 12V gerilime sahip ise pillerin %90’lık kısmını doldurabilecektir.

Geri kalan %10’luk kısmın hiçbir zaman kullanımı mümkün olmaz. Bu durum bir dezavantaj olarak görülse de Li-ion pillerin daha uzun ömürlü olmasına sebebiyet verir. Bu durumda %10’luk bir kapasite kaybı yaşansa da %30 oranında pil ömrünün uzaması durumu söz konusu olur. Hilti 22 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından bu işlem gerçekleştirilebilir.

Şarj adaptörü yanı sıra kullanılacak olan BMS devresinin doğru bir şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Şarjlı matkap bataryaları için kesinlikle yüksek amperli ve doğru seri sayılarına sahip olan BMS kullanılmalıdır. Düşük akımlı bir BMS kullanılması halinde matkabın yüksek akım çekmesi ile beraber pillerin çalışamaması durumları söz konusu olabilir ya da BMS devre üzerinde bulunan güç elemanlarının olması gerekenden daha fazla ısınması sorunları söz konusu olabilir.

Bir diğer önemli konu ise kullanılacak olan pillerin yüksek C oranının olmasıdır. Bunun anlamı pillerin yüksek akım çekebilme özelliğinin olması gerekir.

Hilti Batarya Ömrü Ne Kadardır?

Şarjlı matkap ömürleri kullanım şekline, kimyasına, kullanılmama zamanlarına göre değişiklik gösterir. Ni-Cd pillerin ideal koşullarda kullanılması halinde 500-800 şarj deşarj döngüsüne kadar kullanılabilmeleri mümkündür. Bu sürenin ardından kapasitesinde hızlı bir azalma söz konusu olur ve sonrasında ömrünü tamamlar. Fakat Ni-Cd pillerde hafıza etkisi bulunduğundan kapasitesinde zaman içerisinde düşme durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle piller tamamen deşarj edildikten sonra şarja takılması son derece önemlidir. Hilti 22 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen batarya özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Li-ion pillerin yaklaşık 500 şarj deşarj döngüsü bulunur. 500 döngü sonunda kapasitesinin %80’ine ulaşmış olur. Sonrasında yavaş yavaş kapasitesinde ve performansında düşme meydana gelir. Bu durumda da bataryanın yenilenmesine ihtiyaç duyulur.

Şarjlı matkaplar için Ni-Cd ve Li-ion kimyası uygundur. Fakat Li-ion pillerde hafıza etkisi olmadığından daha yüksek akım verebildikleri için çok daha fazla tercih edilirler. Buna bağlı olarak şarjlı matkap dönüşümleri de sıklıkla gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Şarjlı matkap batarya değiştirme işlemlerinin uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Aksi bir durum yaşanması halinde fiziksel hasar görme ya da ürünün zarar görmesi durumları söz konusu olabilir. https://lityumionpil.com/ firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.