Şarjlı matkapların içinde bilindiği gibi farklı kimyalara sahip olan pil grupları yer alır. Bu pil gruplarının zamanla performanslarını yitirmesi ve ilk günkü kapasitelerine tekrar ulaşamaması durumları söz konusu olur. Bu tarz durumlarda yapılacak işlemler oldukça basittir. Hilti 36 volt lityum batarya yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Şarjlı matkap batarya yenileme işlemleri için pillerin ömürlerinin bitmesini beklemek ömrünü tamamlayan pilleri ise yenilemek gerekir.

Şarjlı matkapların bataryalarını yenilemek adına pil puntalama makinelerinin kullanımı gerekir. Bu piller genellikle seri bir şekilde bağlıdır. Ancak bazen matkabın çalışma sürelerinin artırılması için seri gruplar yanında paralel grupların da eklenmesine ihtiyaç duyulur. Bu sayede matkap motorlarının gerekli voltajları elde etmesi söz konusu olur. Böylece matkapların daha uzun süreler çalışması mümkün olacaktır. Matkap tamirlerinin yapılması düşünüldüğü gibi kolay işlemler değildir. Bataryaların kimyaları ve çeşitli özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Hilti 36 Volt Batarya Çeşitleri Nelerdir?

Matkap içerisinde yer alan motorlar yüksek akım çektiği için her pil çeşidinin matkaplarda kullanılması mümkün değildir. Genellikle Ni-Cd ve Li-ion piller kullanılır. Bu pillerin kendi içlerinde birtakım özellikleri bulunur. 

Hilti 36 volt lityum batarya yenileme firması bu işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir. Ni-Cd bataryaları eski teknoloji piller arasında yer alır. Çok eski pil kimyası olması sebebiyle zamanına göre kapasitelerinin 3 katı ya da daha fazla akım çekebilme imkanı sağlarlar. Bu özellikleri ile şarjlı matkap gibi yüksek güce ihtiyaç duyan uygulamalarda sık sık tercih edilirler. Bunun yanında ekonomik olmaları ile de dikkat çeken ürünlerdir. Bunun yanında pillerin durdukları yerde boşalma sorunları oldukça azdır.

Ni-Cd pillerin bazı dezavantajları da bulunur. Toksik madde olmaları en önemli problemlerden biridir. Bu sebeple çevreye ciddi zararları bulunur. Bunun yanında diğer pillere oranla enerji yoğunlukları da oldukça düşüktür. Bu nedenle hem ağır hem de hacim olarak çok fazla yer kaplama durumları söz konusudur. Ni-Cd piller ile alakalı önemli sorunlardan biri de pillerde hafıza etkilerinin olmasıdır. Bu durum nedeniyle piller tamamen deşarj olmadan tekrar şarjdan çıkarmak pillerin kapasitelerinin düşmesine neden olur.

Li-ion piller diğer pillere nazaran daha teknolojik olmaları ile dikkat çekerler. Bu piller enerji yoğunluklarının yüksek olması sebebiyle sıklıkla tercih edilirler. Böylece daha az hacim kaplayarak daha fazla kapasite barındırmaları mümkün olur. Bunun dışında oldukça hafif bir yapıları vardır. Bu hücreler ilk çıktığı zamanlarda son derece pahalı olsalar da teknolojinin ilerlemesi ve seri üretimin artması ile beraber günümüzde daha uygun fiyatlardadır. Bu özelliklerinden ötürü hilti 36 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Hilti 36 Volt Batarya Özellikleri Nelerdir?

Lityum iyon piller kendi aralarında da özelliklerine bağlı olarak ayrılırlar. Bu pillerden bazıları kapasite açısından avantajlı iken bir kısmı da yüksek akım verebilmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle şarjlı matkap bataryaları için yüksek akım verebilme özelliğine sahip olan hücreler sıklıkla kullanılır. Aksi durumlarda piller ömrünü kısa sürelerde tamamlayabilir ve gereğinden fazla ısınma durumları söz konusu olabilir.

Li-ion pillerin avantajlarının yanı sıra birtakım dezavantajları da vardır. Bunlardan en önemlisi bu piller son derece tehlikelidir. Darbe alması, uygun voltaj aralığında şarj edilmemesi, gereğinden fazla deşarj edilmesi, kısa devre olması gibi durumlarda patlama, yanma ya da ömrünün daha hızlı bitmesi durumları söz konusu olabilir. Hilti 36 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen bataryalara göre değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ firmasından detaylı bilgi alabilirsiniz.