Lityum Pil 

Piller, güç özellikleri ve şarj edilebilirliklerine göre çeşitli sınıflara ayrılır. Lityum pil grubunda yer alanlar şarj edilebilir özellikteki güç kaynaklarıdır. Bu güç kaynakları sayesinde birçok şarjlı cihaz, daha kaliteli bir çalışma performansı gösterebilir. Tabi ki bu üretici firmanın kullandığı materyallere göre de değişir. Akülü şarjlı arabalar, elektrikli bisikletler, engelli arabaları, şarjlı matkaplar, elektrik süpürgeleri gibi çeşitli aletler için şarjlı piller üretilir. Her bir araç için çok sayıda marka ve modelde üretim yapılır. Her bir cihazda kullanılan materyaller, kullanılan bataryanın kalitesi gibi faktörler, fiyat konusunda etkilidir. Bir cihazın fiyatı onu alırken esas belirleyici olsa da bunun yanında kalite ve şarj süresi de son derece önemlidir. Bu durumların her biri için göz önünde bulundurulması gerekenler kullanılan güç kaynağının ne olduğu ve ne kadar süre dayandığıdır. 

Lityum Pil Çeşitleri

Pil çeşitleri açısından yapılan sınıflandırmada lityum pil sınıfında yer alan iki tür güç kaynağı bulunur. Bunlardan biri lityum iyon diğeri lityum polimer olarak bilinir. Lityum piller, daha hafif şekilde tasarlanmıştır. Polimer ve iyon teknolojisi arasında kullanım açısından çok fazla fark bulunmadığı ifade edilir. Üretim sırasında kullanılan malzemeler açısından iki pil türü arasında farklılıklar bulunur. Bu iki pil de şarj edilebilir özellikli güç kaynakları arasındadır. Kalite açısından birbirlerinden çok farklı değillerdir. Bu nedenle her iki pil türü de şarjlı cihazlar için kullanılır. Bunun yanında pil ömrü açısından bakıldığında iyon pil türünün polimere göre bir tık daha dayanıklı olduğu belirtilir. 

Lityum Pil Neden Bu Kadar Çok Tercih Edilir?

Şarjlı Scoter Batarya Tamiri

 

Lityum özellikli güç kaynaklarının neden bu kadar çok kullanıldığı merak edilir. Bunun en önemli nedeni, kullanıcıların daha uzun süreli ve iyi performansta kullanabilecekleri cihazlar tercih etmeleridir. Bunu yaparken de bütçelerine uygun seçenekleri göz önünde bulundururlar. Bu durumda elektronik cihaz üreten firmalar, müşteri isteklerini göz önüne alarak daha uzun süreli şarj kapasitesine sahip ürünler üretir. Aynı zamanda da şarj kapasitesinin kullanım süresine bağlı olarak kademeli bir şekilde düşmesi tasarlanır. Yani kalitenin bir anda sıfırlanması değil, uzun süreli kullanımla cihaz eskidikçe gerçekleşmesi beklenir. Bu da bir ürünün kalitesini belirleyen en önemli özelliktir. Bütün bu özellikleri nedeniyle lityum pil daha çok tercih edilen bir güç kaynağıdır. Şarj edilebilir olması, uzun süreli ve yeniden kullanım avantajıyla en önemli tercih sebepleri arasındadır. 

Lityum Pil Pahalı mı?

Teknoloji geliştikçe ve yeni bir ürün piyasaya çıktıkça talebe bağlı olarak fiyat da artar. Ancak gittikçe yaygınlaşan lityum pil teknolojisi, herkesin ulaşabileceği bir duruma gelmiştir. Bu nedenle aslında piyasa standartlarına uygun çok da uçuk olmayan fiyatlarla şarjlı pil alabilmek mümkündür. Tercih edilen markaya göre her bütçeye uygun seçenekler bulunabilir.