Matkap içinde çeşitli kimyasal özelliklerde pil grupları bulunur. Bu pil gruplarının zamanla performanslarını kaybetme durumları söz konusu olabilir. Bu durumda ilk günkü kapasitelerine ulaşmaları mümkün olmaz. Bu tarz durumlarda Makita 12 volt lityum batarya yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Şarjlı matkap batarya tamiri için bataryanın ömrünün bitmesi beklenmelidir. Ömrünü tamamlamasının ardından pillerin yenilenmesi mümkündür.

Batarya yenileme ile alakalı işlemlerde özel olarak üretilmiş olan pil puntalama makinelerinin kullanımı önemlidir. Bu pil grupları genellikle seri olarak bağlıdırlar ve matkapların çalışma voltajlarına uyum sağlama özellikleri bulunur. Bazen matkapların çalışma sürelerinin uzatılması adına seri gruplara bir de paralel grupların bağlanması işlemleri gerçekleştirilir.

Bu durumda matkap motoru gerekli voltajı yakalar ve uzun süreler sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Batarya tamiri işlemleri düşünüldüğü gibi kolay işlemler değildir. Pillerin kimyaları ve özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak da önemli konulardan biridir. Bu nedenle lityum batarya değişimi işlemlerinin uzman Makita 12 volt lityum batarya yenileme firması tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Makita Lityum Batarya Yenileme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Batarya pili değiştirme işlemlerinin uzman Makita 12 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından yapılması önemlidir. Aksi halde fiziksel hasar, yanma, satın alınan ürünün çöpe atılması gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Lityum batarya yenileme işlemleri için pillerin birbirlerine doğru şekilde bağlanmaları önemlidir. Pil bağlantıları için yüksek akım taşıyan, kesit hesabı yapılmış saf nikel iletkenlerin kullanımı önemlidir. Aksi durumlarda pillerin arasında bulunan iletkenlerin fazlaca ısınması hatta yangın çıkması durumları söz konusu olabilir.

Pillerin birbirlerine bağlanması adına iletken tellerin pil üzerine punta makinesi ile kaynaklanması önemli bir konudur. En çok yapılan hatalardan biri pil üzerine doğrudan tel ya da kablo lehimleme işlemi ile pillerin birleştirilmesidir. Bu durum pillerin yüksek sıcaklıklara ulaşmasına sebebiyet verir. Bu duruma bağlı olarak pillerin ömründe azalma, yangın, özelliklerini kaybetme hatta patlama durumları söz konusu olabilir. Bu sebeple işlemlerin doğru ekipmanlar ile gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

Sıklıkla yapılan hatalardan biri Li-ion piller için BMS devrelerinin kullanılmamasıdır. Bu gibi durumlarda pillerin çok fazla şarj olması, aşırı deşarj olması ve patlama gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Batarya yenileme ve tamir işlemleri için uzman firmalar ile çalışmak son derece önemlidir.

Lityum Bataryanın Uzun Yıllar Kullanılması İçin Yapılması Gerekenler

Lityum bataryaların daha uzun ömürlü olması adına iki pil türünü ayırmak önemlidir. Ni-Cd pillerin uzun ömürlü olması için bu piller eğer kullanılmayacaksa tamamen boşaltılıp o şekilde kaldırılması gerekir. İlk şarjda uzun süre bekletilmesi önemlidir. Batarya tamamen bitmeden şarja takmaya özen gösterilmelidir. Piller tamamen şarj olmadan şarjdan çıkarılmamalı ve kullanılmamalıdır.

Li-ion piller kullanılmayacakları zaman oda sıcaklığında ve %30 dolu olarak bırakılmalıdır. Piller kendi kapasitelerinin %20’si kadar akım kullanılarak şarj edilmelidir. Bataryalar tamamen bitmeden şarj takılmamalıdır. Mümkünse her kullanımın ardından şarja takılması önemlidir. Yani bataryanın tamamen boşalmasına izin verilmemelidir. Pillerin tamamen şarj olmadan %90 oranında dolu olduğunda şarjdan çekilmesi ömürlerinin daha uzun olmasını sağlar. Bataryalar her şarj ve deşarjdan sonra 10 dakika kadar dinlendirilmeli ve o şekilde kullanılmalıdır.

Şarjlı matkapların yüksek akım çekme özellikleri bulunur. Bu nedenle muhakkak yüksek akım verebilen piller ile kullanılmaları gerekir. Yüksek akım vermeyen Li-ion piller şarjlı matkaplara uygun değildir. Makita 12 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen pil çeşitlerine göre farklılık gösterir. https://lityumionpil.com/ sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.