Kullanılan şarjlı matkapların içinde farklı kimyalarda piller bulunur. Bu pil gruplarının zaman içerisinde performansını kaybetmesi gibi durumlar söz konusu olur. Bu piller hiçbir zaman ilk günkü kapasitelerinde olmazlar. Makita 18 volt lityum batarya yenileme işlemlerinin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Bunun için pillerin ömrünün bitmesi beklenmelidir. Piller ömrünü tamamladıktan sonra yenilenebilirler.

Batarya yenileme konusunda uzman kişiler tarafından özel pil puntalama makinelerinin kullanımı önemlidir. Bataryalar çoğunlukla seri olarak bağlanırlar. Bu sayede matkabın çalışma voltajına uyum sağlama özellikleri bulunur. Bazen matkapların çalışma sürelerinin uzatılması adın seri gruplara paralel grupların eklenmesi ile işlem gerçekleştirilir. Bu gibi durumlarda matkabın motoru gerekli voltajları yakalarlar. Bu sayede uzun süreler kullanılmaları mümkün olur. Batarya tamiri işlemleri sanıldığı gibi zor değildir. Bunun yanında bataryaların kimyaları ve özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Ni-Cd Batarya Piller

Ni-Cd bataryaları eski teknoloji ürünlerdir. Çok eski pil kimyası olması ile birlikte zamanına göre kapasitelerinin 3 katı ya da daha fazlası kadar akım çekilmesine ihtiyaç duyar. Bu özelliği ile bu bataryalar yüksek güç gerektiren uygulamalarda sık sık kullanılabilirler. Bunun yanında ekonomik bir seçenek olmaları ile de dikkat çekerler. Bunun dışında pillerin bulunduğu yerde kendi kendine boşalmaları söz konusu olmaz.

Ni-Cd pillerin avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunur. En önemli problemlerden biri toksik madde barındırmalıdır. Bu nedenle çevreye ciddi zararlar verme durumları söz konusu olur. Bunun dışında diğer pillere oranla enerji yoğunlukları düşüktür. Bu sebeple hem ağır hem de hacim bakımından fazlaca yer kaplarlar. Ni-Cd piller ile ilgili büyük sorunlardan biri de hafıza olmasıdır. Bu durum bağlı olarak pilleri tamamen deşarj etmeden tekrar şarja takılması ve aynı şekilde tam şarj olmadan şarjdan çıkarılması pillerin kapasitelerinin düşmesine neden olur. Makita 18 volt lityum batarya yenileme firması ile işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ni-Cd Pillerinin Özellikleri Nelerdir?

  • Yüksek akım verme özellikleri bulunur.
  • Ekonomik olmaları ile dikkat çekerler.
  • Enerji yoğunlukları oldukça düşüktür.
  • Kendi kendine deşarj olma oranları son derece düşüktür.
  • Hacimleri son derece büyük ve ağırdır.
  • Yapılarında toksik madde barındırırlar.
  • Ni-Cd pillerde hafıza etkileri bulunur.
  • Kapasitelerinin düşük olması ile dikkat çekerler.

Li-ion Batarya Pilleri

Li-ion piller diğer pillere göre teknolojik bir yapıdadırlar. Bu pillerin en önemli avantajları enerji yoğunluklarının son derece yüksek olmasıdır. Böylece az hacim kaplayıp çok fazla kapasite barındırmaları mümkündür. Bunun yanında son derece hafif bir yapıları vardır. Bu hücreler ilk çıktıkları zaman çok maliyetli olsalar da teknolojinin ilerlemesi ve seri üretimlerin hızlanması sayesinde günümüzde son derece uygun fiyatlıdır. Bu özellikleriyle günümüzde sıklıkla tercih edilen pil çeşitleri arasında yer alırlar.

Lityum iyon piller kendi aralarında da ayrılırlar. Bunlardan bazıları kapasite bakımından avantajlıdır. Bazıları ise yüksek akım verebilme özellikleri ile öndedir. Bu nedenle bataryalar için yüksek akım verebilen hücrelerin tercih edilmesi gerekir. Aksi durumlarda piller ömrünü çok kısa sürelerde tamamlar. Bu durumda olması gerekenden daha fazla ısınması durumları söz konusu olur. Makita 18 volt lityum batarya yenileme firmaları ile bu işlemler gerçekleştirilebilir.

Li-ion pillerin birtakım dezavantajları bulunur. Bunların en önemlileri tehlikeli olmalarıdır. Uygun voltaj aralığında şarj edilmediklerinde, gerekenden fazla deşarj edilmesi, darbe alması, kısa devre gibi durumlarda yanma, patlama ya da ömrünün hızlı tükenmesi durumları söz konusu olabilir. Makita 18 volt lityum batarya yenileme fiyatları tercih edilen pillere bağlıdır. https://lityumionpil.com/ sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.