Şarjlı matkapların içinde bulunan ve çeşitli kimyalara sahip olan pil gruplar vardır. Bu pil gruplarının zamanla performansını kaybetme durumları söz konusu olur. İlk zamanlardaki kapasitelerine tekrardan ulaşma durumları söz konusu olmaz. Bu tarz durumlarda Milwaukee 12 volt lityum batarya yenileme işlemleri gerçekleştirilmelidir. Bataryaların ömrü bittikten sonra pillerin yenilenmesi işlemlerinin yapılması gerekir.

Pil yenileme işlemlerinin özel pil puntalama makineleri ile gerçekleştirilmesi gerekir. Bu pil grupları çoğunlukla birbirlerine seri bir şekilde bağlanırlar. Bu durumda matkapların çalışma voltajlarına uyum sağlayacaktır. Bazen matkapların daha uzun süreler çalışması istenebilir. Bu tarz durumlarda seri gruplara paralel grupların eklenmesi işlemleri gerçekleştirilir. Böylece matkap motorunun gerekli voltajları yakalaması son derece önemlidir.

Böylece uzun süreler sorunsuz bir şekilde çalışmaları mümkün olur. Bu işlemlerin Milwauke 12 volt lityum batarya yenileme firması tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Batarya yenileme ve tamir işlemlerinde pilin kimyası ve özelliklerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle işlemlerin uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemli bir konudur.

Milwaukee Batarya Çeşitleri

Matkap içinde bulunan motorlar yüksek akım çektikleri için her pil çeşidi matkaplarda rahat bir şekilde kullanılamaz. Genellikle Ni-Cd ve Li-ion kimyasındaki piller kullanılır. Bu pillerin kendi aralarında ayrılan çeşitli özellikleri bulunur.

Ni-Cd matkap bataryaları daha eski teknoloji ürünlerdir. Oldukça eski bir pil kimyası olmasının yanında kapasitenin 3 katı ya da daha fazlası akım çekme durumları söz konusu olur. Bu özellikleri ile şarjlı matkap gibi yüksek güce ihtiyaç uygulamalarda sık sık kullanılır. Bunun yanında ekonomik bir seçenek olmaları ile de dikkat çekerler. Ni-Cd pillerin durduğu yerde boşalması gibi durumlar da söz konusu olmaz. Ni-Cd pillerin birtakım dezavantajları da vardır. En büyük problemlerden biri bu ürünlerin toksik madde olmasıdır. Bu nedenle çevreye ciddi oranlarda zarar durumları söz konusu olur. Diğer piller ile karşılaştırıldıklarında yoğunlukları düşüktür. Bu sebeple hem ağır hem de hacim bakımından fazla yer kaplayan ürünlerdir.

Ni-Cd piller ile alakalı diğer bir önemli sorun da pillerde hafıza etkileri bulunmaz. Bu gibi durumlara bağlı olarak pilleri tamamen deşarj etmeden tekrar şarja takılması ve aynı şekilde tam şarj olmadan şarjdan çıkarılması bataryaların kapasitelerinin düşmesine neden olur.

Özellikleri Hakkında

Li-ion bataryalar diğer pillere göre daha teknolojik ürünlerdir. Bu pillerin en önemli özellikleri enerji yoğunluklarının son derece yüksek olmasıdır. Böylece daha az hacim kaplayıp daha fazla kapasite barındırmaları mümkün olur. Bunun yanında son derece hafiftirler. Bu hücreler ilk çıktığında oldukça maliyetli olsalar da teknolojinin ilerlemesi ve seri üretimlerin hızlanması ile zamanla uygun fiyatlara ulaşmışlardır. Böylece günümüzde sıklıkla kullanılan bataryalar arasında yer alır. Milwaukee 12 volt lityum batarya yenileme firmaları tarafından uygulamalar kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Li-ion piller kendi aralarında da ayrılmaktadır. Bu pillerden bir kısmı kapasite olarak son derece avantajlıdır. Bazılarının da yüksek akım verme özellikleri bulunur. Bu nedenle şarjlı matkap bataryaları için yüksek akım veren hücrelerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Aksi durumlarda pil ömürleri kısa sürede tamamlanır ve olması gerekenden çok daha fazla ısınma durumları söz konusu olur.

Li-ion hücrelerin birtakım dezavantajları bulunur. Bunlardan biri de tehlikeli olmalarıdır. Uygun voltajlarda şarj edilmemesi, gerekenden fazla deşarj edilmesi, darbe alması, kısa devre yapması halinde yanma patlama gibi durumlar söz konusu olabilir. Milwauke 12 volt lityum batarya yenileme fiyatları işlemlere göre değişiklik gösterir. https://lityumionpil.com/ sitesinden bilgi alabilirsiniz.