Şarjlı matkap batarya tamiri, tüm atölye ve teknik işlerimizde olmazsa olmazı matkaplar artık gündelik hayatımızın bir parçası durumunda. Ve kablo karmaşasından kurtulup daha da mobilize kullanım için Şarjlı matkaplar gün geçtikçe gelişiyor ve kapasite ve güç alanında isteklerimize cevap vermeye başladılar. Bunun en büyük örneği artık 8-9 kilo bandında olan kırıcılar dahil şarjlı bataryalar ile çalışıp hem kablo ve enerji arayışın dan bizi kurtarıyor, hem de işlerimizin daha hızlı ve kolay tamamlamamıza yardımcı oluyor.

Gelişen pil teknolojisi ile Ni-Cd yerine artık Lityum İon (Li-ion) piller kullanılmaya başlandı. Ancak maliyet açısında ni-cd ile kıyaslandığında biraz pahalı olabilir. Ancak gerek bellek yapısının olmaması, uzun raf ömrü, uzun kullanım ömrü ve istenilen gücü vermeleri ile fiyat performans açısından daha da tercih edilebilir bir durumda.

Aynı zamanda aşırı akım nedeni ile oluşabilecek arızaların da BMS (battery management system) devresi sayesinde akım kontrolü, şarj ve deşarj kontrolü sağlanmış olur. Bu devre sayesinde sizler bataryalarınızı günlerce şarj cihazında unutsanız dahi. Piller dolduğu anda akımı keser ve pillerin zarar görmelerini engeller.

Eski tip Ni-Cd bataryaları da güncelleyerek lityum iyon pil bataryaya çevirmek mümkün. Ekstra olarak sadece şarj adaptörünü değiştirmek ve ev tipi diye tabir ettiğimiz daha küçük şarj cihazları ile şarj edebilirsiniz. 

Lityum iyon pil firması olarak eski bataryalarınızı getirin, yeni nesil Lityum iyonpil bataryalara dönüştürüyoruz. Ekstra bir matkap almaktansa daha az bir maliyet ile yeni nesil bir şarjlı matkaba performansına ve ömrüne sahip olabilirsiniz.