Pil, günümüzde birçok elektronik cihaz için kullanılan bir güç kaynağıdır. Kullan at türleri yanında şarj edilebilir pil lityum iyon pil çeşitleri günümüzde çok daha yaygın kullanılır. Bunun en önemli özelliği ise kalem pillerden batarya ve akülere kadar birçok çeşidin yeniden kullanılabilmesidir. Tek seferlik piller yerine sürekli olarak yenisini alma ihtiyacı bulunur. Oysaki batarya, akü ya da piller için şarj teknolojisi, güç kaynağını defalarca kullanmaya olanak tanır. Şarj edilebilir pil, değişik voltajlarda üretilir. Kullanılacak olan cihazın ihtiyaç duyduğu voltaja uygun olarak üretim yapılması gerekir. Bu nedenle üretici firmalar her cihazın yapısına ve ihtiyaç duyduğu pil özelliğine uygun bir üretim yapar. 

Şarj Edilebilir Pil Çeşitleri 

Pil çeşitleri içinde kullanım kolaylığı, kolay şarj edilebilir olması gibi özelliklerle son dönemde lityum iyon pil dikkat çeker. Şarj edilebilir pil çeşitleri içinde yer alan bir başka pil türü ise lityum polimer pil olarak bilinir. Bu iki pil türü de çok çeşitli ev eşyaları, cihazlar, uzaktan kumandalı kontrol üniteleri için kullanılabilir. Her pilin kendine göre daha avantajlı olduğu özellikler bulunur. Ancak içlerinden en çok dikkat çekeni lityum iyon pil teknoloji ile üretilenlerdir. Bu pil türleri, günümüzde en yaygın kullanılan şarjlı pil çeşitleri arasındadır. Hatta bu özelliğiyle ilk sırada yer alır. Şarj edilebilir piller kullanıcılara birçok açıdan avantaj sağlar. 

Şarj Edilebilir Pil Avantajları

Dijital dünyanın gittikçe yaygınlaşması, her işlemin online halledilebilmesi gibi durumlar, pil teknolojisinde de çeşitli gereksinimleri ortaya çıkarmıştır. Bunlardan en önemlisi de uzun süreli kullanıma uygun, tekrar ve tekrar şarj edilebilen pillerdir. Gittikçe yaygınlaşan lityum iyon şarj edilebilir pil çeşitleri, ful doldurulmadan da kullanılabilir. Bunun yanında şarjı tam bitmeden şarj edilebilir. Bu iki durumda pil kalitesini bozmaz. Şarjın %20 olmasıyla birlikte yeniden şarj işleminin yapılması bu tür piller için önerilir. Bunların yanındaysa şarj edilebilir akü için tercih edilecek olan lityum pil, genellikle uzun ömürlü olur. Bu durum hangi marka pil kullanıldığıyla da ilgili olarak değişebilir. Ancak genellikle lityum polimer ve lityum iyon piller kullanım ömrü uzun olan güç kaynaklarıdır. 

Şarj Edilebilir Pil Fiyatları 

Pil fiyatları, şarj edilebilme özelliğine göre değişir. Bunun dışında ise alınan pilin güç kalitesi, ihtiyaç duyduğu şarj süresi ve kullanım ömrü fiyata etki eder. Bütün bu özellikler açısından en iyi olan akü, batarya ya da pil alınmak istenir. Bu durumda da en çok tercih edilen şarj edilebilir pil türü lityum iyon olur. Bu pil, şarj döngüleri çok fazla sayıda tekrar edebilecek özellikte üretilir. Kullanılacak cihazın türü, üretici firmanın kullandığı malzeme, pil kalitesi gibi durumlar fiyata etki eder. Önemli olan güvenilir, bilindik bir firmanın ürünün almak ve uzun süreli kullanmaktır.